Chainlink vs Band Protocol: Bitva dvou oracle projektů, které rostou o stovky procent – komentář

Chainlink a Band Protocol se snaží vyřešit problém komunikace mezi reálným a blockchainovým světem. V rámci blockchainu jako počítačového a matematicky přesně vymezeného prostředí je totiž téměř každý jev deterministický – má přesnou a ověřitelnou příčinu. Když odešlu transakci, lze ověřit, zda je platná nebo ne. Jak bych ale ověřil třeba naměřenou teplotu vzduchu v určitém místě?

Představte si kryptosíť, kde sázíte na kurz amerického dolaru proti české koruně. Obě měny nejsou integrovány a neběží na blockchainu. Jak můžu ověřit, že data (tzv. oracle data), která proudí do blockchainu této kryptosítě, jsou správná? Absolutně nijak. Je to jako ověřit naměřenou teplotu pouze pomocí počítačového kódu.

Na začátku srpna bylo 100 % celkového objemu Chainlinku v zisku, což ukazuje, jak brutálně nyní tato kryptoměna roste (momentálně jde o nejrychleji rostoucí krypto aktivum na světě). Cena Band Protocolu také roste a může za to jeho uvedení na burzu Coinbase.

Komentář

Band Protocol má na rozdíl od VeChainu (běžícímu jako ERC token na síti Ethereum) vlastní mainnet a je zajímavější z koncepčního hlediska. Podporuje totiž nadstavbové tokeny. To znamená vytváření specifických komunit na ověřování dat z vnějšího světa. Ne každý totiž dokáže ohodnotit např. nejlepší jídlo v Praze, protože v Praze zkrátka nebydlí a protože má Praha omezený počet obyvatel. To je také zajímavé – na rozdíl od holého veřejného blockchainu není do oracle blockchainu volný vstup, protože má omezené „měřící“ kapacity.

Tyto ověřovací komunity tedy mají vždy přístup k velmi specifickým oracle datům, která nemůže naměřit jen tak kdekdo. Zmíněný rating jídla v Praze je jen jedním příkladem. Myslím, že to je zajímavý přístup, ale nemyslím si, že by měly tyto dva projekty soupeřit, protože zatímco Chainlink se zaměřuje na široce dostupná oracle data, Band Protocol je specializovanější.

Zdroj obrázku v náhledu: Cryptoslate

Odkaz na příspěvek: Cryptosvět

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..