Bernard von NotHaus

Člověk, který spáchal „podvod“ na americkém dolaru vytvořením plně kryté vlastní měny a kterému hrozilo 25 let vězení. NotHaus je tvůrce Liberty Dollaru usvědčený v roce 2011 z padělání poté, co do jeho společnosti vtrhla Federální těžkooděná policie, a ještě obviněn z páchání domácího terorismu. To vše jen proto, že se odvážil konkurovat státním penězům s nuceným oběhem – americkým dolarům.

Celý případ byl vykonstruovaný, protože Liberty Dollar si nešlo v žádném případě splést s americkým dolarem. Ještě šílenější se zdá, že byl spojen s organizací NORFED, která měla Liberty Dollar údajně zamíchat do amerického dolaru a tím limitovat jeho spolehlivost. Jedna NotHausova mince měla akorát 160x vyšší hodnotu a byla vyrobena z čistého stříbra. Navíc sám von NotHaus kontaktoval Fed (Federální rezervní systém je centrální bankovní systém Spojených států amerických) a Claudii Dickens, mluvčí US Treasury, aby si potvrdil, že jeho počínání je legální. Dostalo se mu ujištění, že ano.

Jen si to představte, spletete se a 160x na tom vyděláte. No ten NotHaus je ale podvodník! Americké vládě se jednoduše nelíbilo, že se někdo vůbec pokouší konkurovat měně s nuceným oběhem, protože kdyby ztratila svůj lákavý monopol, nemohla by nikdy způsobovat inflaci a vytvářet i utrácet peníze naprosto z ničeho. Přišla by o tolik moci a peněz, že si to nelze ani představit. A Liberty Dollar se rychle šířil. Jeho bankovky byly ze 100 % kryté stříbrem a mince byly ze stříbra vyrobené.

Proces měl fungovat jako rázné odstrašení všech, kteří se ještě někdy pokusí udělat podobný exces. Běda takovým. Pokud se i přesto někdo pokusí NotHausův kousek napodobit, vtrhne mu do domu FBI, zabaví všechno, co se dá, a pošle na zbytek života do vězení. Za co? Něco se určitě najde.

Není divu, že se Satoshi Nakamoto, vynálezce Bitcoinu, první digitální měny na světě, se měl pořádně na pozoru a zůstával zcela anonymní.

Bernard von NotHaus je v Síni slávy proto, že se jako první člověk z 21. století pokusil nedigitální formou konkurovat státní měně s nuceným oběhem, hlavní ekonomickou pákou na občany a osidlem čirého zla inflace.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..