Binance má vlastní debetní kartu na kryptoměny

Placení kryptoměnami je stále krkolomné, a tak se to Binance, jedna z největších krypto burz na světě, rozhodla změnit. Vyvinula totiž vlastní debetní kartu, která při placení krypto instantně převádí na fiat měnu (klasické peníze), takže se nemusíte vůbec o nic starat (není třeba si předem prostředky ručně směnit), akorát stačí si kartu kryptem dobít z Binance aplikace, což doteď nebylo možné. Jedná se o velký krok vpřed ve směru k masivní adopci široké veřejnosti, která nyní bude mít konečně něco hmatatelného a vlastně dobře známého. Platební kartu.

Úvod

Prvního dubna 2020 Binance oznámila příchod vlastní debetní karty na kryptoměny. Binance je jedna z největších a nejdůvěryhodnějších kryptoměnových burz na světě fungující od roku 2017, která vznikla jako ICO (Initial Coin Offering – získávání základního kapitálu na rozjetí služby prvotním nabídnutím vlastní kryptoměny, obdoba blockchainové akcie).

Už jste někdy zkoušeli zaplatit složenky nebo nákup v obchodě pomocí kryptoměny? Asi ne. Může to být totiž docela oříšek. Buď musíte dělat převod mezi kryptoměnou a fiat měnou, nebo platit nehorázné poplatky. Placení kryptoměnou ale obecně není vůbec nic snadného, alespoň ne tak snadného, jako přiložení a pípnutí vaší platební karty. Binance se proto rozhodla zakročit.

Binance karta má podobné vlastnosti jako Visa Card nebo Master Card, je zajištěna „bankou“, v tomto případě vaším Binance účtem, a můžete s ní regulérně platit. Stačí kartu dobít z aplikace Binance Card App ve formě Bitcoinů a jste připraveni.

Karta bude podporována 46 miliony maloobchodů ve více než 200 zemích a teritoriích, což dělá nakupování s kryptem ještě snadnějším. Aktuálně je dostupná pouze virtuální nefyzická podoba, ale s fyzickou podobou se počítá vzápětí. Před šesti dny byla karta uvedena i v Evropě a pokud se zajímáte o krypto, tak se dost pravděpodobně stala obsahem mnoha internetových reklam.

Princip

Na rozdíl od většiny krypto karet, které jsou předplacenými kartami a vyžadují, aby uživatelé převedli své krypto na fiat ručně a kartu před použitím doplnili (např. Revolut), Binance Card funguje jako vaše tradiční debetní karta. Díky platformě Swipe umožňuje Binance Card zachovat digitální aktiva ve své původní podobě, dokud nedojde k transakci v místě prodeje, což umožňuje držitelům provádět transakce naprosto bez problému.

Karta je schopna převést Bitcoiny, Binance Coiny (vlastní kryptoměnu burzy), Swipe (SXP – vlastní kryptoměna služby Swipe, která kartu zajišťuje) a Binance USD (stablecoin od Binance, tj. kryptoměna, jejíž kurz je pro nižší volatilitu svázán s kurzem amerického dolaru). Je to proto, že většina obchodovacích párů používá jako základní kryptoměnu právě Bitcoin (původně dokonce nebylo možné do Binance směrovat fiat).

Účel

Generální ředitel Binance, Changpeng Zhao, uvedl, že: „Poskytnutím hmatatelného způsobu, jak obchodovat, převádět a utrácet kryptoměny pro každodenní použití, podporujeme naše poslání zvyšovat dostupnost kryptoměn pro masy. Poskytnutím možnosti převádět a utrácet své kryptoměny přímo s obchodníky z celého světa, se kryptoměny stanou více bezproblémové a použitelné.“

To je naprostá pravda. Troufám si říci, že do této doby byly kryptoměny jen pro technologické geeky, kteří platili přes počítač nebo přes mobil.

Jakmile ale krypto spojíte s kartou, tak to začne zajímat i Vaši babičku, která si až do této chvíle myslela, že je to celé podvod.

Jádro karty tkví hlavně v instantním převodu na fiat měnu – nemusíte nikde nic dalšího štelovat, prostě přiložíte a píp.

Kritika

Samozřejmě, vaše krypto je v rukou burzy, jejíž prostředky mohou být zabaveny státem, nebo může burza zkrachovat či být hacknuta a vy už své prostředky nikdy neuvidíte.

Kromě toho karta prostředky instantně převádí na fiat, čímž vlastně smazává podstatu kryptoměny. Jaká je pak její výhoda, když si ji koupíte na místě, v nějž musíte vložit důvěru (burza), dokonce ji tam i skladujete (všechny vaše transakce jsou vystopovatelné k vaší identitě) a abyste tomu dodali korunu, tak ji při placení převádíte zpátky na fiat.

Kryptoměny sice nejsou nikým kontrolované, ale pouze ve své čisté podobě, ne na burze nebo na debetní krypto kartě. Cenu krypta sice nemůže nikdo znehodnotit (nemůže „vytisknout“ další Bitcoiny), ale k čemu to celé je, když stát může donutit Binance, aby vám zmrazil účet?

Binance karta je určitě dobrým mezistupněm, protože jejím vrcholem je samozřejmě stav, kdy ke konverzi při placení nedochází. Osobně bych si kartu na krypto v dnešní době (2020) představoval jako fyzické úložiště klíčů propojené s minipočítačem sloužícím jako uzel v off-chain síti (tj. síť mimo blockchain určená pro časté mikroplatby, které se zapisují na blockchain až po určité době jako konečné vypořádání kvůli vysokým poplatkům za normální transakce) i jako pozorovatel blockchainu 24/7. Hlavně proto, že v off-chain transakcích bych nemusel čekat u platebního pultu na potvrzení následujících bloků (více uprostřed tohoto podnadpisu). Myslím, že za pár let nebude problém toto vše integrovat do malé a tenké platební karty.

Zdroje

Binance Blog – první oznámení a obrázek v náhledu

Binance Blog – uvedení v Evropě

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..