Den, kdy došly prachy

Sociálně-kulturní dokumentace života za krize i podrobné vylíčení společenských a vědeckých dopadů po krachu na Newyorské burze dne 24. října 1929 včetně boření mýtů o rychlosti nástupu krize, to je kniha Den, kdy došly prachy.

Obsah

 1. Úvod
 2. Recenze
 3. Obsah
  1. Muži v depresích
  2. Běžný život
  3. Obchod
  4. Živná půda pro utopie
 4. Závěr

Úvod

Velká hospodářská krize, která nastala po pádu Newyorské burzy, připravila živnou půdu pro sociální utopie, protože lidé přestali věřit v kapitalismus a demokratický systém, změnila mentalitu Američanů ke konzumu i dluhu, morálně ospravedlnila antikoncepci a nadobro změnila postavení ženy ve společnosti.

O co ve zkratce šlo? Hodně lidí ve vidině snadného výdělku nakoupilo obrovské množství akcií, nadhodnotilo jejich cenu, pak si to uvědomilo a pokoušelo se všechno prodat. Akcie ale měli úplně všichni. Brali si na ně dokonce úvěry, takže po krachu byli úplně bez peněz, proto den, kdy došly prachy.

Provázanost trhů rozšířila krizi až za hranice. Důvěra v dolar se vytratila a v módě bylo zlato s diamanty – malé, ale hodnotné. Vypadalo to, že Ameriku zachvátí anarchie. Pojďme se podívat, o čem tato knížka byla.

Rok vydání: 2009

Recenze

Kniha není příliš chronologická a její členění mi připomíná životopis napsaný novinářem – neřídí se časovou posloupností, ale tematikou.

Nejde o žádné čtení pro člověka, který chce vědět více např. o pozadí krize, na což sám autor upozorňuje už na začátku. To je však dobrá zpráva pro čtenáře, které zajímají tehdejší životní podmínky nebo průběh běžného dne a ekonomií se nechtějí zatěžovat.

Celkově knihu doporučuji ať už kvůli poznámkám o kulturním vývoji, z nichž některé pro mě byly naprosto nové (úpadek postavení muže), nebo kvůli dobrému popisu změny marketingu za krize.

Obsah

Muži v depresích

Muži byli propuštěni, zatímco ženy si místa udržely, protože byly mnohem levnější. Postavení muže v rodině degradovalo a ženy se osamostatnily. Průmysl s antikoncepcí kvetl, i když byl zakázaný, a prodával se pod názvy jako „ženská hygiena“.

Běžný život

Vláda se pokoušela léčit lidi zdarma, ale brala tím práci lékařům, kteří pak byli nezaměstnaní, takže vlastně vůbec nic nevyřešila.

Vznikla oblíbená desková hra Monopoly – vymyslel ji Charles Darrow z Pensylvánie, který se později stal milionářem.

Jste doma, nemáte co dělat, protože není práce, peněz máte málo, tak se rozmůže ping pong nebo badminton. Vnikla dráždivější a odhalenější ženská móda.

Nemáte peníze, tak chcete nějaké vyhrát. Vzniklo Bingo. Vznikly ty nejjednodušší automaty, kde musí být tři stejné symboly vedle sebe.

Čas není motivační prvek. Poláci přestávají věřit v boha.

Obchod

Za krize se zcela změnil přístup k obchodu. Z reklamy se stalo specializované odvětví a firmy neprodávaly to, co zrovna vyrobily, ale co chtěl zákazník. To on se stal v tomto novém věku pánem. Doba majitelů, kterým v jejich byznysplánu napovídal pouze jejich šestý smysl, už dávno skončila. Přišly doby průzkumů a zacílení. Byznys už nebyl stroj na peníze, ale služba zákazníkovi. Vznikly první samoobslužné supermarkety.

Výdaje za reklamu šly raketově vzhůru. Staré dobré „utahování“ kohoutků nefungovalo. Bylo třeba inzerovat.

Živná půda pro utopie

Lidé se naučili nenávidět bohaté, což bylo živnou půdou pro komunismus a fašismus a čehož Hitler velmi využil.

Závěr

Je zajímavé, co všechno za krize vzniklo. Doporučuji zvědavému čtenáři, kterého zajímá historie běžného života nebo jednoduše, jak se žilo za krize.

Zdroj obrázku: Antikvariát Dana Kurovce

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..