Frozen 1 (Ledové království 1)

Celovečerní animovaný film inspirovaný Andersenovskou pohádkou o Sněhové královně bere dech. Precizní animace s dokonalými pohádkovými pohyby, spousta hudby, nečekaný závěr a nádherné postavy.

Obsah

  1. Úvod
  2. Recenze
  3. Obsah
  4. Zajímavosti
  5. Závěr

Úvod

Frozen 1 patří přesně mezi ty filmy pro děti, na které se rádi podívají i dospěláci. Pohádka je po všech stránkách velmi dobře sladěná a bez chyby.

Recenze

I když film používá prvky zaručeného úspěchu (milující se postavičky, přitroublý otravný sněhulák Olaf, spousta písní), tak je naprosto skvělý. Genialita a plynulost Disneyho animací není třeba více rozebírat. Dílo dostalo hned dva Oskary najednou.

Disney zde dobře propojuje soundtrack s tématy scén a film ani na vteřinu nestojí. Napínavé scény jsou hudbou vystupňovány až do oblak a člověk má z pohádky stejný pocit jako z Karkulky. Za hlavní motiv považuji nebezpečnou zlou moc v rukou dobré postavičky, která s ní neumí zacházet a je třeba ji odstranit, jinak způsobí zkázu. To mi přijde nesmírně sexy.

Tematicky je pohádka o tom, že pokud mají lidé problém, měli by o tom s ostatními mluvit a nesnažit se být na všechno sami.

Obsah

Děj se odehrává v království Arendel postaveném na fjordu u moře. Hlavní postavou je ledová královna Elsa a její sestra Anna. Rodiče se už od Elsina narození obávali jejích mrazivých schopností, a obě sestry začaly proto oddělovat, což Annu rmoutilo. Lesní trollové zařídili, aby na její schopnosti zapomněla, a proto si to vyložila jako Elsinu nesnesitelnou uzavřenost.

Jednoho dne se jejich rodiče vydají na moře, ale už se nikdy nevrátí, a když Elsa dospěje, nadchází den korunovace. Je nesvá, protože mrazivé schopnosti od dob jejího dětství nebezpečně zesílily. Při korunovaci se Anna zamiluje do prince Hanze s chce se s ním po pouhém dni oženit, což Elsa rozhodně neschvaluje, protože je starší a moudřejší.

Když nadejde nejdůležitější okamžik, povolí jí nervy a ve strachu před sebou samou a aby neublížila Anně prchá do hor.

Schopnosti se jí dostaly mimo kontrolu, ale tady v horách je může bezpečně používat, čímž chrání nejen Annu, ale i celý Arendel. Nechtěně tím ale přivolá věčnou zimu a všem obyvatelům hrozí, že umrznou.

Hrad, který svými schopnostmi postaví, je upravená verze legendárního Disneyovského hradu v úvodu všech Disneyho pohádek. Úprk do hor doprovází dnes už legendární Disneyho song Let It Be (druhý z Oscarů byl právě za ni).

Začátek části prozrazující zápletku nebo rozuzlení knihy (přeskočit).

Anna se za ní vydává a cestou potkává sběrače ledu Kryštofa a jeho soba Svena. Dojedou až na ledový hrad, ale Elsa je odmítne a neposlouchá Annu, že její zármutek zmrazil celé království. Navíc Annu omylem zasáhne mrazem do srdce a zpečetí jí osud.

Kryštof pak dojede s Annou k trollům, kteří mu poradí, že srdce rozmrazí jedině pravá láska. Mezitím už o tom Elsa ví, lituje svých činů a dostane se do království, kde jí Hanz uvězní. Anna si myslí, že Hanz je její pravá láska, ale on místo toho jen uhasí oheň v krbu a nechává ji umrznout.

To už se Else podaří z žaláře uprchnout, protože Hanz nařídil, aby jí zavraždili. Chce trůn, protože je nejmladší ve svém rodě a nikdy neměl nad ničím moc, takže by se tak elegantně zbavil všech potenciálních následovnic.

Elsa hledá v nastalé vánici Annu, ale zezadu na ní zaútočí Hanz. V tu chvíli se ale před jeho meč vyřítí Anna, které se podařilo z posledních sil uprchnout ze zámku, kde ji Hanz zamkl, aby umrzla úplně, a promění se v pevný led. Meč se roztříští a Hanz je ohromen. Zima ustane.

Elsa oplakává svou sestru, a láskyplné objetí Anino zmrzlé srdce opět přivede k životu. V závěru je Hanz i se svou družinou zatčen. Upřímně jsem čekal, že ji obejme Kryštof a ne Elsa. Obyvatelé Arendelu už nemají Elsu za zlou mrazivou zrůdu.

Konec části prozrazující zápletku nebo rozuzlení knihy.

Zajímavosti

Inspirace

Film je inspirovaný Sněhovou královnou od Hanse Christiana Andersena.

Závěr

Frozen 1 je Disneyho klenot a měl by si ho pustit každý, kdo miluje animáky.

Zdroj obrázku v náhledu a v článku: Disney

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..