Koji Suzuki – Kruh

Japonský detektivní horor se strašidlem ze studně, který nemá obdoby, a také předloha pro veleúspěšný film. To je Kruh, poměrně tenká knížečka s obrovským potenciálem – jedna z trilogie Kruh, Spirála, a Smyčka.

Obsah

  1. Úvod
  2. Recenze
  3. Obsah
  4. Závěr

Úvod

Kruh staví na jednoduchém principu děsivé videokazety, po jejímž shlédnutí divák do týdne zemře. Vše se točí kolem dívky, kterou někdo zavraždil hozením do studny – Sadako, klasické postavy podle vzorce: krásné holky s paranormálními schopnostmi a bez kamarádek, naštvané na celý svět.

Je přesně tou knížkou, která ve tmě straší. Kdo se ale jednou začte, tak už ji musí dojet celou. Příběh je dobře logicky sladěný a strukturovaný a zápletka velmi originální.

Rok vydání: 1991

Recenze

Dvojice hlavních hrdinů chytrý-hloupý nám přijde trochu povědomá. Mechanismus videokazety je ale extrémně originální včetně „šíření nákazy“. Líbí se mi detektivní a naprosto logicky neprůstřelný přístup hlavních postav, které do poslední možné chvíle přemýšlejí racionálně. Připomíná mi Sherlocka Holmese nebo detektiva Dupina od Edgara Allana Poea a zároveň pohřbívá brakové konkurenty.

Jestli jste viděli americký film Kruh (tady bude odkaz), tak kniha je zaprvé, což se dalo čekat, úplně jiná, a zadruhé lepší, delší, promyšlenější a bez logických děr.

Obsah

Příběh se odehrává v Japonsku v okolí Tokia. Hned v úvodu děje umírá sedmnáctiletá žákyně soukromé dívčí školy přesně týden poté, co viděla záhadné video na VHS kazetě. Ve stejný čas umírá za podivných okolností i devatenáctiletý motorkář. Svědkem jeho nehody je taxikář Kimura, který stál na semaforech přímo vedle něj.

Čtyři oběti není náhoda

O měsíc později k němu shodou náhod nastoupí jako zákazník novinář Kazujuki Asakawa a vyslechne jeho historku, jak se motorkář v bezdůvodném děsu zřítil na zem a poškrábal mu taxík. Kazujukimu vzápětí bleskne hlavou, že ve stejný den zemřela i neteř jeho ženy Šizu – Tomoko. Proto bere ženu a dcerku Joko a odjíždí k Šizině sestře na místo, kde Tomoko zemřela. Z počátku knihy pro mě japonská jména představovala pro orientaci v příběhu velký problém, ale někde v polovině se to zlomilo.

Kazujuki chce o smrti dívky z úvodu vydat článek, ale šéfredaktor Oguri mu to kvůli osobnímu zaujetí pro smrt Tomoko a kvůli vlně okultismu, která před dvěma lety redakci zasáhla, nedovolí. Kazujuki potřebuje víc důkazů než jen dva lidi, co zemřeli podobně. Pro způsob smrti zatím předpokládá, že oběti zabil nějaký podivný neviditelný virus (to se nakonec ukáže jako částečná pravda), protože na „čáry-máry“ nevěří.

Kazujuki proto začíná pracovat jako detektiv. U Šiziny sestry, matky Tomoko, nenajde žádné důkazy kromě cizí legitimace do rekreačního střediska Pacifik, a tak se staví u spolupracovníka Jošina, který psal článek o zabitém motorkáři, aby se dozvěděl víc.

Rekreační středisko Pacifik

Přes legitimaci a známosti na vyšších místech nakonec vypátrá další dva lidi, kteří zemřeli nejen stejným způsobem jako dívka v úvodu, ale dokonce i ve stejný čas. To jsou s Tomoko už čtyři oběti „náhlého srdečního infarktu“.

Středisko navštíví a na recepci si vyzvedne černou kazetu VHS. Je na ní sled trhavých, abstraktních a expresivních záběrů. Kostky, sopka, láva. Nekonečný křičící dav. Kostky. Láva. Mimino. Stařena, která cosi mumlá. Poraněný muž. Konec Kazujukimu sděluje, že za týden zemře, pokud… Konec je přemazaný televizní reklamou. Kniha nedává žádný prostor pro spekulaci nad příčinou smrtí těch čtyř obětí, protože Kazujuki zjistí přesný den vysílání reklamy. Nahráli ji tam oni. Pak zazvoní telefon jako potvrzení na druhém konci paranormálního světa.

Analýza videa

Kazujuki se okamžitě svěřuje kamarádovi z vysoké – Rjudžimu, technicky nadanému extrovertovi, filozofovi a sportovci, který se mu svěřil, když poprvé znásilnil jednu vysokoškolačku. Vůbec jsem nepochopil, jaký význam má tento detail v ději. Rjúdži Kazujukimu pomáhá analyzovat video u sebe doma a vzápětí se stává druhou figurkou hry o čas. Rjudži by si při zániku lidstva „koupil lístky do první řady“, takže je tím pravým pomocníkem, co se nebojí.

Následující dny pátrají po historii kazety a studují sopky. Zároveň se potvrzuje, že se jedná o tzv. mentální video, protože obrazovka nepostřehnutelně zčernává přesně v intervalech, v nichž mrká lidské oko.

Na kazetu se při tom bohužel podívá i Kazujukiho žena a malá Joko, čímž se okruh smrtelně ohrožených se rozrůstá.

Na základě poznatku o mentálním charakteru videa, co působí na všech pět smyslů, odjíždějí k památníků profesora Miury a prohledávají jeho odkaz – databázi lidí s paranormálními schopnostmi. Miura hledal tyto lidi tak, že mu měli nazpět poslat kazetu s mentálním otiskem. Nalézají složku jisté Sadako Jamamurové.

Začátek části prozrazující zápletku nebo rozuzlení knihy (přeskočit).

Matka byla jasnovidka, ale před veřejností – když se snažil profesor Miura zabránit své diskreditaci – jí to nevyšlo. Měla uhodnout hozené kostky. Sadako je viděla naprosto jasně, ale nemohla nic dělat. Kostky z videa.

Křičící dav – nedůvěřivé publikum toho experimentu.

Její bratr zemřel ve čtyřech měsících. Mimino z videa a další emocionálně silný moment.

Nakonec její matka spáchala sebevraždu skokem do jícnu sopky Mihara na ostrově, kde Sadako vyrůstala. Najednou všechno dává smysl – Rjudžiho totiž napadne, co se říká, když člověk umírá. Celý život vám proběhne přímo před očima. Video proto muselo být natočeno těsně před smrtí. Jinak Sadako byla klasicky člověk vyloučený ze společnosti a „divný“ i „oprávněně naštvaný na celý svět“.

Znásilnění a odhalení

Další indicie ale dlouho nemohou najít a čas stále běží. Systematické pátrání nakonec vede zpět k rekreačnímu centru Pacifik, kde kdysi stála léčebna, kde umíral Sadačin otec. Zkontaktují doktora Nagana, který ji léčil, a dostanou z něj, že Sadako znásilnil, protože byla velmi hezká, odhalil její tajemství a následkem paranormální manipulace donutil, aby ji hodil do studny, do níž se dívala, když ji napadl. Spáchala skrz něj sebevraždu.

Nagano byl navíc nemocný, protože od pacientů chytil pravé neštovice. Studna se musí nacházet někde na pozemku centra. Sadako trpěla chorobou a měla obojí pohlavní orgány. A člověk ve studni přežije přesně sedm dní.

Vytažení

Studnu najdou a tělo vytáhnou, protože si myslí, že to byla podmínka pro přežití. Rjudži ale týden po prvním shlédnutí kazety zemře stejně záhadně, jako všechny předešlé oběti. Ještě není konec. Kazujuki přežil, ale jeho ženě a dítěti stále tiká čas. Pak na to přijde – mrtvý Rjudži mu pošle do mysli slovo „reprodukce“. Kazujuki otevře knihu o biologii přesně na stránce, kde to slovo je. Přežije ten, kdo kazetu zkopíruje a pustí někomu dalšímu.

Možná vznikne více než jen dvě kopie. Ale co se stane, když video uvidí všichni? Mohou ho shlédnout znovu, aby zachránili ostatní? Mohou kruh opakovat a udržovat tak hrozbu pod kontrolou, nebo to zahubí celé lidstvo? To nikdo neví, ale je to od Sadako celkem krutá pomsta.

Konec části prozrazující zápletku nebo rozuzlení knihy.

Závěr

Kruh velmi překvapil. Nešlo o nic povrchního. Doporučuji přečíst celou trilogii, a to nejlépe jedním dechem. Knihy naleznete na Uložto.

Zdroj obrázku na začátku: https://libros-gratis.com/ebooks/the-ring-koji-suzuki/

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..