Nicholas Szabo

Napsal: „Snažil jsem se v kyberprostoru co nejvíce napodobit bezpečnost a důvěryhodnost zlata a klíč k tomu nezávisel v centrální autoritě.“ A řekl: „Právo může být (také) znovu vynalezeno v prostředí počítačových věd, totiž v kyberprostoru.“

Žijící kryptografická legenda z Maďarska přinesla do světa šifrování něco do té doby naprosto nevídaném – chytré kontrakty, vysoce rozvinuté metody smluvního práva, které se autonomně vynucuje pomocí jednoduchých protokolů. A to bylo více než deset let před vynalezením Bitcoinu.

V roce 1998 Nick vymyslel BitGold, předchůdce Bitcoinu, decentralizované digitální měny. I když jeho řešení neslo známky slibného použití důkazu práce (PoW) jako má Bitcoin, narazil Nick na problém dvojitého utracení, který v zásadě znamená, že lidem nic nezabrání, aby kód digitální mince jednoduše nakopírovali. Mohl to vyřešit jednoduchou centralizací, avšak to pro něj bylo nepřijatelné.

Snažil jsem se v kyberprostoru co nejvíce napodobit bezpečnost a důvěryhodnost zlata a klíč k tomu nezávisel v centrální autoritě.

To se mu sice nepodařilo, avšak svým zkoumáním došel k podobným závěrům jako Kryptozvědavec. To, co platilo pro problém naprostého zveřejnění, vlastě řekl netechnickým a nekryptografickým jazykem a zjistil, že nejlépe funguje decentralizovaný autonomní právní řád, který nemá v rukou žádná centrální autorita. Nešlo mu totiž jen o digitální peníze, speciální případ smart kontraktů, ale o smart kontrakty obecně.

Právo může být znovu vynalezeno v prostředí počítačových věd, totiž v kyberprostoru.

Nick je jedna z těch osob obestřených tajemnem, protože nikdo o něm nedokáže najít žádné osobní informace. Neví se, kde studoval, kde žije ani kolik mu je let. Známe pouze jeho podobu, protože dlouhou dobu veřejně vystupoval, a jeho myšlenky o ekonomii a kryptografii. Možná je to i dobře, protože pak jeho nápady nemůžeme zavrhnout na základě předsudku.

Nicholas Szabo je v Síni slávy proto, že koncepčně vymyslel autonomní právo a svět bez centrální autority (soukromý svět). Pomohla mu k tomu jeho široká znalost mnoha oborů. Vrchol jeho díla (chytré smlouvy, smart kontrakty) pak položil základní stavební kameny pro  DLT.

Zdroj obrázku v náhledu: Zulu Republic Team (Medium.com)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..