Pavel Šíma: Na plné koule

Knížka o osobním rozvoji, která nezdržuje teoretickým omíláním naprosto jasných věcí pořád dokola, ale seznam konkrétních triků na efektivitu a příručka každého, kdo to se svým životem myslí alespoň trochu vážně.

Obsah

 1. Úvod
 2. Recenze
 3. Obsah
  1. Úvod
  2. Productivity hacky
  3. Práce
  4. Posouvání dál
  5. Rozhodování
  6. Cíle a štěstí
  7. Rozdělení hacků
  8. Příloha: Čtyři metaskilly pro boost každé kariéry
 4. Závěr

Úvod

Pavel Šíma je… Je… Nebude lepší, když se představí sám?

„Jako obchodní ředitel jsem vybudoval všechny interní procesy v HR a bizdevu a přivedl agenturu RobertNemec.com k meziročnímu růstu o 50 %. Největšímu za čtrnáctiletou historii.

Za čtyři roky jsem pomáhal desítkám e-commerce projektů růst o stovky procent a učil offlinové firmy těžit z digitálního prostředí.

Založil jsem Institut politického marketingu, zavedl do českého slovníku pojem Volební kalkulačka, za svou práci jsem dvakrát dostal Českou cenu za PR. Napsal jsem dvě knížky a dělám jediný český marketingový podcast.“

Stačí na to, abyste mu naslouchali? Já myslím, že rozhodně ano :-). a jestli ne, tak ve dvaceti osmi letech měl všechno, po čem dnešní mileniálové touží – esúvéčko, pěknou kočandu na místě spolujezdce a na účtu hezkých pár milionů.

Recenze

Knížka plná vycpávek a upoutávačů pozornosti pro klasické konzumní lidi – ženy a sex. Jádro lze jako vždy napsat do pár vět (nebo do jedné – snaž se být v životě efektivnější) a jako vždy uvnitř nás stejně všichni tušíme, jak bychom měli žít efektivněji. Akorát zde máme navíc přesné a konkrétní postupy, jak toho dosáhnout.

Osobně knížku vnímám spíš jako připomenutí těchto myšlenek a jako vždy u knížek osobního rozvoje si odnáším jedinou věc, kterou integruji do svého podvědomí: optimalizuj každodennosti.

Obsah

Úvod

Autor se na začátku snažil zaujmout pomocí děvčat a krajně hovorových až sprostých názvů kapitol (Vyser se na JAK, Nikdo nemůže za Tvůj posraný život, A co jako s tím?, Ze skladníka ředitelem, než bys řekl fet atd.). Předváděl na balení holky odvahu, jasný cíl a deadline. Začít je většinou to nejtěžší a největší výzvou je ji vůbec oslovit. Cíl je pozvat ji k sobě domů a deadline je tenhle večer, protože zítra už bude zaklesnutá do nějakého frajera.

Definice cíle

Tvůj cíl musí být SMART (to zná dnes snad už každý, kdo se alespoň minimálně zajímal o osobní rozvoj):

 • S – systematický
 • M – měřitelný (žádné obecnosti – tohle není sen, ale cíl)
 • A – ambiciózní (nemá smysl si vytyčovat malé cíle)
 • R – realistický (ale zase přiměřeně)
 • T – terminated, tj. časově ohraničený

Cíle jsou jako měsíc, co svítí na cestu, když už nemůžeš a baterka v iPhonu se ti dávno vybila. Kontroluj svůj život a nenech se unášet životem.

Productivity hacky

Základní princip – stačí myslet na efektivitu a všechny lifehacky bys vymyslel sám.

Využívej (konečně) ty technologie užitečně, a ne ke hraní her – plánovač, vzdělávací appky, čtení na čtečce, audiokniha do uší…

Batching je dělání věcí podobného rázu ve stejném časovém bloku, aby se předešlo časovým ztrátám z přepínání. Do soustředění se člověk dostane za 2-6 minut.

Zá-lo-hy! Zálohy drastickým způsobem šetří trápení, když se všechno posere. Oskenuj si všechny karty (OP, řidičák, kreditka, zdravotní kartička atd.), až je zase ztratíš na fesťáku, tak si na mě vzpomeneš. Kup si čtyři nabíječky a měj je v práci, v autě, doma a v batohu s notebookem.

Spořením ještě nikdy nikdo nezbohatl.

Delegování a hodinová sazba – pokud to někdo udělá levněji, rychleji a lépe než ty a nestojí více než stvůj hodinový čas, pak si ho na to najmi (investice do šetření času). Pak uděláš více věcí, kde máš nejvyšší přidanou hodnotu, a získáš na tom.

Uvědomuj si promarněný čas a náklady obětované příležitosti (týká se dovozu jídla a odpoleden strávených v nákupních domech).

Mezi mnou chemikářkou to bylo celkem vyjasněné. Já nenáviděl chemii a ona zase mě. Byli jsme si kvit. Doběla ji vytáčelo, že se mnou nemohla nic udělat. Na pololetí mi sice dala kouli, ale v celkovém důsledku mě nechat propadnout nemohla. Věděl jsem, že nás na pololetí čekají přesně čtyři písemky. Na první jsem se nadrtil, dal to za jedna, pak si nechal nasolit tři pětky a průměrem těch známek se dopracoval ke krásné čtverce na vízu. Zatímco většina lidí se s chemií trápila dohromady třeba 150 hodin za školní rok, já se naučil za cca deset hodin času na jednu písemku a zbytek jsem měl volno, které jsem mohl využít efektivněji.

Vyhni se vymýšlení těch samých věcí stále dokola. Zaveď si záznamy postupů a udělej si ze špatně strukturovaných problémů problémy dobře strukturované.

Kup si kurz na naucmese.cz – jasně, že 98% z toho budeš znát jen povrchně, ale vůbec vědět, že něco takového existuje, a mít v tom základní orientaci, tj. později ti to pomůže rozsvítit žárovku, která by jinak zůstala zhasnutá.

Síť je víc než skill – sám se v životě nikam nedostaneš. Prokazuj laskavosti a lide o tobě budou mít dobré mínění (když prokážeš laskavost, lide budou mít tendenci přehlížet tvoje stinné stranky).

Pokud je telefon nejdůležitějším zařízením ve tvém životě, není rozumné mít vždy ten nejlepší?

Nejpoužívanější věci měj vždy po ruce.

Můžeš si zavést sto padesát productivity hacků, ale pokud se budeš od rána do večera cítit unavený a budeš usínat za kompem, uděláš stejně hovno.

Začni poslouchat audiobooky.

Vstávej každý den ve stejný čas.

Co se dá vyřešit do dvou minut, udělej hned.

Měj cash rezervu v separátní přihrádce peněženky.

Pokud něco hodně chceš a pořád ti to chodí po rozumu, kup si to a neplň si tím svoji mozkovou kapacitu!

Práce

Tvoje výplata je pro šéfa cena, za kterou si kupuje měsíc tvoji práce, takže jestli chceš přidat, zvyš svou hodnotu.

Můžeš byt dobry jak chceš, ale když si to nebude myslet tvůj nadřízeny, je ti to stejně k ničemu.

Pozor na vzhled a předsudky. Oblíkej se dobře.

Místo toho, aby sis říkal o přidání, říkáš si o dorovnání rozdílu mezi tím, jakou vytváříš hodnotu a jaký bereš plat

Posouvání dál

Když se naučíš přijímat nové výzvy, začneš všude kolem sebe vidět podané ruce, budeš objevovat důležité zdroje, potkávat ty správné lidi, dostávat neocenitelné rady. Bude se ti zdát, že se celý svět zdrcuje v řetězci neuvěřitelných náhod, aby ti pomohl dosáhnout tvého cíle…

Je to o filtrech. Jako když jsi v hale o tisíci lidech a někdo vyřkne tvoje jméno. Nové věci nastavují jiné filtry a ty vidíš věci jinak, což ti pomáhá.

Pokud nepřijmeš výzvu, filtry zůstanou nastavené pořád stejně a nikam se neposuneš.

Pokud neděláš to, co by jsi zvládl (ať ze strachu nebo kvůli čemukoliv jinému), tak jsi sobecký a vlastně okrádáš všechny kolem, protože nejedeš na plné využití (tj. neděláš práci s vyšší přidanou hodnotou).

Dokončování věcí dodává pocit dobře odvedené práce a sílu do dalších úkolů.

Pokud nevíš, hoď si mincí a pozoruj svou prvotní reakci. Doporučuji.

Chcete strávit svůj život pomáháním pár lidí, nebo pomáháním statisíců lidí? Tak začněte podnikat.

Rozhodování

Dělej rychlá rozhodnutí, mezní užitek dalších analýz problému totiž klesá.

Říkej častěji ne.

Hell yeah technika – pokud si na něco vnitřeně neodpovím hell yeah (jo, doprdele!), tak to nedělám. Doporučuji.

Uč se nové věci (kvůli učící křivce) – nemusíš být ve všem odborník. Stejně, na začátku se člověk učí extrémně rychle. Mění to i pohled na svět.

Cíle a štěstí

Máme tři typy lidí – vzpomínací, plánovací a přítomné. Přítomňáci jsou nejlepší.

Nejprve si udělej na cíle životní prostor.

Cíle vás napadnou samy, protože je vaše podvědomí vyprodukuje samo (pokud mu samozřejmě pro to dáte průchod).

V prvé řadě musíš hledět na sebe. Jedině tak budeš později schopný pomáhat druhým.

Hádání kvůli blbostem – uvědom si širší kontext.

Rozdávej lásku a sklidíš lásku.

Odpouštěj. Jo, vole.

Snaž se každý večer před spaním zrekapitulovat jen to dobré.

Rozdělení hacků

Uč se hacky v následujícím pořadí: první půlrok productivity hacky, druhý půlrok výzvy (účelné vystavování se nekonfortu), protože jedině tak se člověk zlepší, třetí půlrok přestaň řešit životy druhých a pomáhej si silou sdíleného deadlinu. Čtvrtý půlrok se smiř s tím, že existují i zlí lidé, a s tím, že je nejefektivnější jim odpustit, než ztrácet čas hněvem a vendetou.

Pokud byste se měli zastavit a hodit klacek po každém psovi, který po vás štěkne, nikdy byste se nedostali tam, kam máte namířeno. (W. Churchill)

Příloha: Čtyři metaskilly pro boost každé kariéry

 1. Jazyky
 2. Psaní
 3. Cpi do trychtýře co nejvíce lidí (marketing) – týká se konceptu tzv. marketingového trychtýře

Koncept AIDA (!) – attention, interest, desire, action (získání pozornosti, prohloubení zájmu, vznik touhy a akce, která nemusí být pouze nákup vašeho produktu) – TO PLATÍ VŠUDE A PŘI VŠEM, NEJENOM KDYŽ PRODÁVÁTE. Byl to také důvod, proč autor mluvil ze začátku o holkách.

Vy ale defacto prodáváte pořád – když prezentujete nápad, kam jít na pivo, když chcete, aby s vámi šel kamarád na kolo, nebo když balíte holku a prodáváte sebe. Lidské vztahy jsou jedna velká směna, a pokud směnu nazveme prodejem, tak vlastně všichni neustále něco prodáváme, i když z toho nemáme přímo peníze.

Závěr

Po dlouhém uvažování nemohu říct, že bych vám knihu doporučil, protože se nakonec od ostatního osobního rozvoje zas až tak radikálně neliší. Pokud ale chcete zvýšit svoji efektivitu a nevíte, jak přesně začít, nebo se vám nechce hacky vymýšlet, je pro vás ideální.

Zdroj obrázku v náhledu: Zboží.cz

Pavel Šíma: www.pavelsima.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..