Příběh autora

Jak vnikl Kryptozvědavec, co za ním stálo a kam až jeho historie sahá? Dnes si budu domýšlet, v časových údajích nebudu přesný a příběh určitě podeformuji tak, aby vypadal jako dopředu daný a nádherně sladěný. Nesmíte se na mě kvůli tomu zlobit, protože jsem přesvědčen, že příběh, který (byť za cenu faktické správnosti) krásně navazuje a propojuje se, si lze zapamatovat nejlépe.

Politika

Můj příběh v souvislosti s Kryptozvědavcem začíná překvapivě v oblasti politiky, odkud jsem se dopracoval až ke kryptografii.

Nevěřím na osud, ale neuvěřitelná shoda náhod mohla za to, že mě začínalo zajímat fungování toho, co do našich životů nejvíce zasahuje – stát. Všichni podvědomě máme nějaký politický názor, ale já ho neměl hodně dlouho, protože každá „doktrína“ měla vady a svým způsobem nikdy nedosáhla dokonalosti nebo konzistence („bezvýjimkovitosti“).

Nesnesl jsem neurčitost, nepřesné hranice v zákonech a paradoxní hlasování ve volbách. Proč zrovna na čtyři roky? Proč plošně zakázat pití alkoholu právě do osmnácti? A proč to určovat napevno, když se svět mění každou vteřinu? Někdo by nad tím mávl rukou, ale mě postupně docházelo, proč se tady lidé o politiku tolik přou.

Zároveň jsem se cítil morálně vinný, protože politika pro mě byla něčím, čemu by se měly technické typy vyhýbat velkým obloukem. Nechtěl jsem tím ztrácet čas. Pak ale přišel zlom.

Ve svých třinácti letech jsem byl poprvé konfrontován s libertariánskými myšlenkami svobodné společnosti založené na dobrovolnosti a odmítání útočného násilí. Bylo to potom, co jsem nakreslil obrázek umělého robotického vládního úředníka, který dělá 100 % nestranná a spravedlivá rozhodnutí, protože není ovlivněn emocemi a nedá se podplatit jako člověk.

To bylo asi poprvé, co jsem se jako dítě nad politikou trochu zamyslel. Trvalo mi čtyři roky, než jsem libertarianismus pochopil. Šlo ale o téma, kterému jsem se stejně nevěnoval naplno, protože jsem moc nevěděl, jak bych s tím naložil.

Ekonomie

A tak mě uchvátila libertariánská ekonomie. Zapsal jsem si ekonomický seminář a vypracoval seminární práci na téma nahrazení služeb státu volným trhem, a to hned po přečtení mé první libertariánské knížky.

Nechtěl jsem ale stále připustit, že je ekonomie univerzální vysvětlení neefektivní politiky států. To znělo až příliš skvěle. Z této mezery vznikl můj další, postupně až enormní zájem o základy ekonomie, který významně ovlivnil mé názory.

Lidské jednání

Po pár letech, kde se vzhledem ke Kryptozvědavci nedělo nic zajímavého, vznikly dvě oblasti zájmu – kryptografie a ekonomie. Hned poté, co mi vyrazil dech růst a pád ceny Bitcoinu, jsem se vykašlal na jeho obchodování a strávil desítky hodin studiem technologie blockchainu. Libertariánské knihy jsem moc nečetl, vše, co jsem věděl, bylo z videí.

Stále ale narůstal počet diskusí vedených na politická témata a nešlo je ignorovat, a proto jsem se po těch pár letech k libertariánství aktivně vrátil a začal ho ve volném (a mnohdy i v tom ne úplně volném) čase studovat. Tou dobou jsem chtěl mít vlastní web, ale nebyl jediný prvek, který by ho sjednocoval. Byl to naprostý mišmaš určitých zájmů od čtení až po tvůrčí psaní.

A pak jsem poprvé přečetl Lidské jednání od Ludwiga von Misese, 990 stránek té nejtvrdší filozofie a ekonomie, kterou Ludwig sdružoval pod vědou zvanou praxeologie, logika lidského jednání. Když nadešel čas zpracovat si i na něj, stejně jako na všechny předešlé libertariánské knihy, čtenářský deník, byl problém. Knihu jsem celkem nepochopil a musel jsem ji číst podruhé.

Kryptografie

Občasné studium kryptografie nahradilo fanatické ponocování a nasávání informací (nesnáším, když nevím, jak něco funguje), protože jsem pořád nepochopil, jak to ti libertariáni s tím vlastnictvím myslí. Někdy jsem dokonce ani nespal, abych si všechno prostudoval, případně o tom napsal nějaký ten článek na web. Trápila mě otázka, jestli je každý člověk s jiným názorem odsouzen na jeho pouhou propagaci ostatním lidem.

Neexistuje prostě něco, co nejde obelstít, něco s přesností matematiky a výpočetním výkonem počítače, něco, co dokáže operovat s vlastnictvím stejně tak jako s čímkoliv jiným? Ano, existuje. Moderní šifrování postavené na blockchainech.

V tu chvíli se mysticky spojila ekonomie s šifrováním a byly položeny základy Kryptozvědavce. Šifrování totiž dokáže vytvořit něco jako lokální svobodu bez ohledu na jakékoliv násilí. To mě naprosto fascinovalo. Bitcoin, naprosto svobodné kryptografické peníze, byl jen střípek, co s tím lze udělat. Stačilo to ale ke konečnému osobnímu schválení libertariánské teorie? Ještě ne.

Praxeologie a etika svobody

Konečnou ránu mi uštědřil Murray Newton Rothbard se svou Etikou svobody. Najednou jsem viděl své chyby v interpretaci ekonomie i Misesova Lidského jednání a vše dávalo tak nádherně smysl, že jsem se s okamžitou platností rozhodl vybudovat Kryptozvědavce, web stojící na kryptografii odvozené z lidského jednání, ekonomie a libertarianismu, se svou vlastní etikou svobody, aby bylo hned jasné, do jakého tónu budou články laděny.

Ženy

Ženy provází každý mužský život. I můj. A proto bych chtěl říct, že můj osud změnilo pět zásadních dívek, které mě svou krásou donutily se nad sebou zamyslet a přestat dělat nevýznamné věci. Tímto vzdávám čest Pěti Afroditám, které, ač si to třeba ani neuvědomují, mi naprosto změnily život. Amen.