Problém škálovatelnosti a oracle problém – dvě elementární překážky blockchainů

Bitcoin přinesl blockchain, typ decentralizované databáze, do všeobecného povědomí jako úložiště finančních transakcí. Od roku 2009, kdy k tomu došlo, se však dosud příliš mnoho věcí nezměnilo. Pokud bych se měl na svět kryptoměn a blockchainových technologií podívat zcela upřímně, zatím je to jen na placení a tady nemá Bitcoin naprosto žádnou reálnou konkurenci.

Úvod

Bitcoin je dostatečně známý a rozšířený a jeho síť validátorů, kteří ověřují transakce, nejsilnější na světě. Bitcoin je také naprosto jednoduchý a lze ho shrnout do pár vět. Jako jediný kryptoměnový projekt také řeší v jistém smyslu oracle problém, propojení s reálným světem, když po validátorech vyžaduje spotřebovávání skutečné energie na provádění matematických výpočtů potřebných pro validaci transakcí. Nikdo jeho problémy však dosud nevyřešil ani nepřišel s ničím přelomovým.

Bitcoin je jednoduchý a geniální

Hádejte čísla. Kdo ho uhodne první, tomu bude připsána virtuální hodnota. Uhádnutí čísla závisí na aktuálním balíčku nepotvrzených transakcí, takže se neustále mění. Za nejdelším řetězcem takových balíčků stojí nejvíce „hádací“ práce a uhodnutí dalšího čísla závisí nejen na aktuálním bloku, ale i na všech předchozích. Práci potřebnou k hádání čísla nelze žádným způsobem obejít. Důvěryhodné jsou pouze transakce v takovém nejdelším řetězci.

Bitcoin řeší oracle problém zárukou práce, ale to nestačí

That’s it. Nic víc. Easy. Dokud využíváte Bitcoin jako uchovatel hodnoty a neplatíte si s ním kávičku, vysoké poplatky vás netíží. A oracle problém? Problém propojení virtuálního a reálného světa? Jedině Bitcoin dokáže tento problém skutečně vyřešit. A jak? K zapisování transakcí je potřeba vykonat práci ve fyzickém světě, a když už jsme u toho šifrování (u té kryptografie), je docela nasnadě spojit tu práci s hádáním nějakého čísla tak, „aby něco potom pasovalo“. Vlastně lámete jednu šifru za druhou. Musíte vynaložit energii z reálného světa k tomu, aby se „objevila“ i v tom virtuálním. Podobně pevným způsobem spojit fyzický svět s blockchainem nedokáže žádný jiný projekt na světě.

Po vynálezu Bitcoinu prakticky nikdo nevymyslel nic nového. QUOTE

Ale nikam dál jsme se zatím neposunuli. Oracle problém jde vyřešit pouze v rámci blockchainu určeného k placení. Pokud byste chtěli do blockchainu dodávat jiná data z vnějšího světa (kromě záruk o spotřebované energii), máte smůlu. Blockchain nedokáže ověřit, že vám došlo nepoškozené zboží, že vyhrála Sparta nebo že jste jednali, jak nejlépe jste mohli. Jenže dostat vnější data do blockchainů (v decentralizovaném, autonomním a anonymním stylu) je klíčové pro všechny velké myšlenky, které vznikly při bitcoinové rallye v roce 2017. Decentralizaci všeho nelze provést, pokud se potýkáme s něčím tak zásadním, jako je oracle problém.

Problém škálovatelnosti blockchainů jako ještě větší překážka

Ale dobře. Dejme tomu, že oracle problém zrovna není to, co nás aktuálně pálí úplně nejvíce. Co transakční poplatky a věčně ucpané blockchainové sítě? To je akutní problém. Adopce kryptoměn není zatím ani zdaleka dostatečně masová ve smyslu použitelnosti, protože posílat menší částky se kvůli vysokým transakčním nákladům prostě nevyplatí. Navíc, i kdybychom vyřešili oracle problém, tak nás budou poplatky neskutečně limitovat. S poplatky je spojen kardinální problém tzv. škálovatelnosti.

Jak si všichni v síti zapisují všechny ověřené transakce, stoupá při zvýšené frekvenci transakcí zátěž na jeden uzel. Lépe řešeno, rychlost a propustnost sítě je limitována rychlostí a propustností v rámci jednoho uzlu. Každý uzel tak musí zprocesovat všechny transakce, které se v síti udají. Z dlouhodobého horizontu by každý uzel musel být superpočítač, aby zvládal stále vytíženější síť blockchainu, což je neudržitelné. Filozofie všeho u všech v dlouhodobém horizontu naprosto selhává. Říkáme, že systém blockchainu neumí škálovat, neumí se přizpůsobovat tomu, jak roste.

Závěr

Dokud nebude vyřešen problém škálovatelnosti a oracle problém, tak je Bitcoin jen digitální uchovatel hodnoty a blockchainy na smart kontrakty (samosevykonávající smlouvy zapsané v počítačovém kódu) typu Ethereum jen snůška abstraktních nesmyslů a slibů postrádajících reálné a praktické využití.

Dnešní příspěvek byl poněkud negativně naladěn, ale vše v něm byla bohužel naprostá pravda, kterou si někteří kryptoměnoví nadšenci prostě neuvědomují. Cokoliv jiného, co nevyřeší problém škálovatelnosti a oracle problém, je jen prázdným výkřikem do tmy (z hlediska potenciálu technologie DLT – decentralizovaných databází).

Shrnutí

  • Jakýkoliv další kryptoměnový projekt, který přišel po Bitcoinu, v zásadě nevymyslel nic nového
  • Blockchainy se potýkají s ucpáním sítě, s tzv. problémem škálovatelnosti – jak síť roste, stává se neudržitelnou, protože každý uzel musí zprocesovat všechny transakce, k nimž dojde
  • Blockchainy neumějí se stejnou jistotou, s níž ověřují elektronický podpis, ověřit pravdivost dat dodávaných z vnějšího světa (tzv. oracle problém, problém přemostění fyzického a digitálního světa)
  • Dokud nebude vyřešen problém škálovatelnosti a oracle problém, plácáme se na mělké vodě

Zdroje

Bitnewstoday – obrázek v náhledu

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..