Stephen King – O psaní

Příručka každého začínajícího autora a vhled do literárního života hororového mága Stephena Kinga, jehož princip tvorby spíše připomíná výrobu produktu pro zákazníky než duševního díla.

Obsah

 1. Úvod
 2. Recenze
 3. Obsah
 4. Závěr

Úvod

Stephen King je nejznámější hororový spisovatel na světě. Tato autobiografická knížka líčí jakým způsobem píše i jeho stručný život a radí začínajícím spisovatelům.

Rok vydání: 2000

Recenze

Na této knize mě okamžitě zaujal autorův přístup k interpretaci literárního díla, který je skoro vědecký. Rozebírá faktický vztah mezi čtenářem a spisovatelem a také nesmírnou výhodu přenášet osoby, myšlenky i příběhy v knize bez ohledu na čas. Není to přece telepatie? Když vy čtete tento text, jsem sice úplně jinde než vy, ale setkáváme se ve vaší mysli.

Zabývá se variabilitou příběhu.

Popsal jsem vám klec s kočkou hrubým přirovnáním, které může být k užitku jedině v případě, že se vy i já díváme na svět a rozměry věcí stejnýma očima.

V tom tkví i dilema, jak přesně popisovat. Čtenář se nesmí utopit v detailech, aby mu neunikl smysl, ale ani nesmí tápat.

Obsah

Kingův životopis

Vystudovaný učitel. Psaní začalo kontroverzním školním časopisem zesměšňujícím pedagogy. Práci nenašel, a tak pracoval v odporných podmínkách humusné prádelny. Žil v nižší střední třídě, takže mluví sprostě. Knihu O psaní vytvořil poté, co ho srazila a málem i zabila dodávka, jež řídil opilý řidič. Dlouho byl závislý na alkoholu a drogách, ale nakonec se vyléčil.

King ničí mystický pohled na hvězdu moderní doby. Žádné vnuknutí, žádný úspěch díky uvolňující síle alkoholu a drog (velice rozšířený názor), žádná lehká práce, žádný univerzální klíč na prosazení (ale můžete se strefit do doby – potom nejspíš vyhrajete). Opět, za dobrým psaním stojí tvrdá práce a drogy nepomáhají – spíš jsou protivnou přítěží.

Styl, o psaní

 • Použijte, co vás napadne první, jestli to zní trefně a zajímavě. Mnoho spisovatelů totiž dlouho sedí a neví si rady, jak něco napsat. No, jednoduše a upřímně. Bez ostychu. Dobrá rada – obecně (a to radí mimo jiné i Markéta Dočekalová ve svém Tvůrčím psaní).
 • Činný rod je logicky přirozenější než trpný, protože věci nerozhodují a nemyslí.
 • Vyvarujte se příslovcím – už samotný obsah věty napovídá dost o tom, jakým způsobem bude pronesena. King je dost úsporný spisovatel, ale o tom se ještě zmíním.
 • Kniha (odstavce především) o sobě hodně řekne vzhledem – náročná literatura dlouhé odstavce a triviální krátké odstavce. Pracuj s tempem.

Psaní je svým způsobem svádění. A dobré popovídání ke svádění patří.

 • King moc nerozebírá vzhled hlavních postav. Prý to vyplývá z jejich rozhovorů (z přímé zkušenosti s jeho knihami nesouhlasím – u Pulsu mi celkem chyběl a v představách se mi mihotaly nejasné siluety).
 • King nabádá k jakési komprimaci, kdy říká jen to, co je stěžejní pro jasnou představu. Tzn., když něco z něčeho vyplývá, tak text proškrtá. Samozřejmě on to celkem přehání.
 • Čtenáře ke koupi knihy většinou nepřimějí literární kvality, ale příběh. Naprostá pravda. Nejspíš naráží na básně 60. let – „co tím chtěl básník říci?“ Nic. „Výtrysk pocitů“. Úplně vidím vítězné práce v Hořovické literární soutěži… Tento bod zároveň vysvětluje např. úspěch Padesáti odstínů šedi.
 • Znalosti z oblasti použijte pouze jako obohacení příběhu. Vyhni se přednesu, i když to k tomu svádí.
 • Příběh nestavte na zápletce. Nejdřív sepište všechno, co vám pluje hlavou, a zápletkou se zabývejte až potom. Zápletka je akademická záležitost. Nedělat příběh podle zápletek, ale zápletky podle příběhu. Toť jedna z nejdůležitějších rad.
 • Špatné knihy vás často naučí víc než ty dobré. Uvědomíte si vlastní chyby, protože je uvidíte napsané (Murray Leinster).
 • Dobré nápady se nesnažte vymyslet, ale zkuste poznat, až vás napadnou. Samotné vědomé kreativní přemýšlení není tolik efektivní, jako v kombinaci s tím podvědomým (odkaz na Říši snů). Zkrátka tlačit z hlavy kvalitní příběh je fakt dřina a jen vzácně se to povede. Napadne vás strašně moc zdánlivě obyčejných příběhů, ale budou mezi nimi i potenciální bestsellery. Vy musíte poznat, které z nich to jsou. Dobré nápady má každý, ale jen málokdo je umí poznat. Regulovat vlastní kreativitu je spíše na škodu (vlastní zkušenost – funguje na principu řešení tvůrčích problémů, kdy vás ale dobrá myšlenka nenapadne, dokud naprosto neovládáte vlastní příběh a dokud nemáte v hlavě maximum informací, které mysl potřebuje, aby „vygenerovala“ dobrý nápad).
 • Příběh je opravdový a emotivní, jinak nezaujme.
 • Upřímnost ve vyprávění vytěsňuje stylistické chyby.
 • Zabíjejte svoje miláčky a nechávejte jen věci, které fungují. Týká se scén, motivů, časoprostoru, postav a přílišného popisu. Píšete přece pro ostatní, ne pro sebe, jinak byste si knížku O psaní ani neotevírali. Tím, co funguje, podle mě King myslí i občasnou neoriginalitu (zombie a ostatní monstra) a výběr známých motivů.
 • Nezmínil jsem Kingovu skříňku na nářadí – obálka zobrazuje balíček spisovatele: mluvnici, zásobu slov, inspiraci a ještě něco. Úkolem spisovatele je podle Kinga rozvíjet spíše ty silné stránky.

Závěr

Protože se pokouším psát, tak mi jeho rady značně pomohly. Jedná se především o čtvrtý bod zespoda – dobré nápady se nesnažte vymyslet. To já jsem se vždycky snažil, ale po přečtení téhle pomůcky jsem na to šel úplně jinak – pokud má dobré nápady každý, ale jen někdo je dokáže rozeznat, pak je ideální si všechno hodit na papír (zvýšit množství zachycených nápadů i vizualizovat) a hledat tu správnou kombinaci s procházením všech možností v duchu. Sami ucítíte, jestli je to ono a zda příběh přesně kopíruje to, co se snažíte říct. Pak budete opravdoví a splníte i třetí důležitý bod zespoda. Mohu jedině doporučit.

Další tvorba

 • Zelená míle – o celách smrti, které předcházejí elektrickému křeslu
 • Carrie – pomsta šikanované dívky s telekinetickými schopnostmi
 • Puls – velmi originální apokalyptický román s motivem mobilního telefonu
 • To – kultovní horor
 • Outsider – baseballový trenér je obviněn z brutální vraždy, ale v její době se nacházel úplně jinde
 • Hřbitov zvířátek
 • Pavučina snů – mimozemská invaze
 • Nespavost
 • Pan Mercedes – masový vrah, inspirováno skutečností

Zdroj obrázku: Kulturio

Related Posts

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..