Vitalik Buterin

Jednoho krásného dne, Vitalik Buterin, spoluzakladatel Etherea, procházel seznam prvků ze sci-fi na Wikipedii. Narazil na slovo Ethereum a líbilo se mu to ve srovnání se všemi ostatními slovy, protože toto slovo sestávalo z jiného hlubokomyslného slova, éteru. Ether označuje hypotetické neviditelné médium, které prostupuje vesmírem a umožňuje světlu cestovat. Proto se Buterin rozhodl pojmenovat svou kryptosíť Ethereum.

Buterin je mladý (26 let v r. 2020) rusko-kanadský programátor a spoluzakladatel i vynálezce virtuálního megastroje Ethereum. Jeho touhu po vzdělávání zažehla soukromá střední školy Abeland School v Torontě.

Nikdy jsem nebyl ani částečně inspirován tradičním vzdělávacím systémem. …Vzdělání není jen o paměti.

O Bitcoinu se dozvěděl od otce, počítačového vědce, ve svých sedmnácti letech. V roce 2013 navštívil vývojáře v různých zemích, kteří sdíleli jeho entuziasmus pro decentralizované systémy, a poté publikoval základní technický dokument (tzv. white paper) kryptosítě Ethereum. Pokusil se o Univerzitu ve Waterloo, ale v roce 2014 propadl, aby mohl začít kariéru v kryptoměnové žurnalistice (Bitcoin Magazine) a poté pokračovat se vývoji softwaru.

Když ale dostal od Thielova sdružení 100 tisíc dolarů, opustil práci a začal se plně věnovat výzkumu Etherea, které založil spolu s Britem Gavinem Woodem, který vymyslel Solidity, programovací jazyk Etherea, a Josephem Lubinem, kanadsko-americkým podnikatelem.

Ethereum byl Bitcoin 2.0 – od jednoduchých platebních transakcí ho Buterin posunul na další level tím, že drasticky zvýšil programovací možnosti transakcí. Ethereum se tak stalo světovým virtuálním decentralizovaným počítačem, na němž lze spustit libovolnou chytrou smlouvu. Ethereum totiž funguje jako multiplatforma pro chod smluv v počítačovém kódu vymáhaných kryptografickými mechanismy v principu založenými na elektronickém podpisu, nevyžadujících lidskou důvěru.

Postava Vitalika je naprosto legendární – vyzáblý vysoký asympatický šprt v tričku s duhou a v obyčejných džínách, kterému odstávají uši a který se mrazivě skelným pohledem dívá na všechny kolem vždy, když se hluboce zamyslí. Je znám i svou podivnou filantropií, protože veškeré své charitativní příspěvky provádí výhradně v měně Etherea. Dokonce se i setkal s Vladimirem Putinem.

Na druhou stranu je schopen si svou kritikou rozhádat významné postavy v kryptosvětě včetně Craiga Stephena Wrighta, samozvaného Satoshiho Nakamota, a vyjádřit ostrý názor na centralizované platformy („doufám, že centralizované burzy shoří v pekle“).

Jsem opravdu vděčný za to, že mám příležitost pracovat v tak zajímavé a interdisciplinární oblasti průmyslu, kde mám šanci komunikovat s kryptografy, matematiky a ekonomy prominentními ve svých oborech, abych pomohl vytvořit software a nástroje, které již ovlivňují desítky tisíc lidí po celém světě a každý týden pracovat na pokročilých problémech v oblasti informatiky, ekonomiky a filozofie.

Vitalik Buterin je v Síni slávy proto, že posunul programovatelné digitální peníze na úroveň globálního stroje bez důvěry, čímž umožnil životní explozi konceptu takzvaných chytrých smluv zakotvených v DLT a ukázal světu, že blockchain a jemu podobní nejsou pouze pro placení a spekulativní investování, ale že jde o technologie schopné přeměnit filozofii celého lidstva.

Zdroj obrázku v náhledu: CryptoSvět

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..