Whitfield Diffie, Martin Hellman a Ralph Merkle

Jediná výjimka v Síni slávy, která je vytvořena z trojice. Jde o objevitele asymetrického šifrování využívajícího jeden klíč pro šifrování a druhý pro dešifrování.  Vývoj šifrování v roce 1976 nadobro změnil způsob, jakým kryptografické systémy do té doby fungovaly. Touto změnou byla publikace článku New Directions in Cryptography (tj. Nové směry v kryptografii), jehož autory byli Whitfield Diffie a Martin Hellman (na vývoji však dělal i často opomíjený Ralph Merkle).

V tomto článku byla představena zcela nová metoda distribuce šifrovacích klíčů. Metoda Diffie-Hellman řeší jeden z palčivých problémů šifrování, kterým je bezpečný přenos šifrovacího klíče protistraně. To vedlo k takřka okamžité reakci v podobě vývoje nových algoritmů pro šifrování, které využívají asymetrickou kryptografii.

Do té doby využívaly všechny moderní šifrovací algoritmy symetrickou kryptografii, kde je stejný šifrovací klíč použit jak u odesílatele k zašifrování tajné zprávy, tak u příjemce této zprávy pro její dešifrování. Všechny elektromechanické šifrovací přístroje používané v době druhé světové války pracovaly na tomto principu, stejně jako již dávno před nimi Caesarova šifra, nebo Atbaš a další, v historii používané šifry.

Způsobu šifrování, kdy obě komunikující strany používají stejný klíč, se říká symetrická kryptografie. Metoda Diffie-Hellman (její následná vylepšení, nebo varianty) učinila práci s těmito šifrovacími systémy mnohem jednodušší a především bezpečnější.

Na rozdíl od symetrické kryptografie, asymetrická kryptografie používá pár matematicky spojených klíčů (soukromý a veřejný). Zprávu zašifrovanou jedním klíčem z páru pak umožňuje dešifrovat ten druhý, ale nelze jedním a tím samým šifrovat i dešifrovat, takže jeden z klíčů lze bezpečně veřejně předávat. Některé algoritmy, nikoliv však všechny, navíc mají tu vlastnost, že není možné zjistit jeden z klíčů za znalosti toho druhého jinou cestou, než je metoda pokus-omyl. Takový algoritmus je pak znám jako systém kryptografie s veřejným, popřípadě asymetrickým klíčem.

Asymetrická kryptografie zajišťuje důvěrnost (zprávu nepřečte nikdo jiný), autenticitu (identifikaci autora) a nepopiratelnost (mohl ji vytvořit jen vlastník privátního klíče), proto na jejím principu funguje elektronický podpis. Všichni tři stáli u zrodu Cypherpunku, Kyberpunku a kryptoanarchie.

Whitfield Diffie a Martin Hellman jsou v Síni slávy proto, že položili matematické základy pro koncept účtů v DLT, tedy pro elementární autorizační mechanismus stojící za chytrými smlouvami, a protože tím vymysleli moderní šifrování.

Zdroj obrázku v náhledu (zleva: Ralph, Martin, Whitfield): ACM Digital Library

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..