O co jde

Úvod

Kryptozvědavec je jednoduchý web, který vzdělává lidi v oblasti moderního šifrování kolem Bitcoinu i chytrých kontraktů, není jako jediný v Čechách postaven výhradně na kryptoměnách, ale na věcech a mechanismech, z nichž vznikly, a šíří myšlenky soukromého světa.

Vize

Na Kryptozvědavce se člověk nedostane jen tak náhodou. Zpravidla jsou dvě hlavní možnosti, jak se mu to podařilo. Zaprvé, slyšel/zná/něco mu říká/zajímá se/viděl v televizi Bitcoin – první digitální měnu na světě, nebo zadruhé, miluje svobodu.

Ať už vy patříte do první nebo druhé kategorie, je třeba vám sdělit vizi Kryptozvědavce:

  1. Dívat se na politiku jinak
  2. Vzdělat lidi v oblasti moderního šifrování
  3. Šířit myšlenky soukromého světa

Teď se možná ptáte, proč se tady najednou objevuje politika a říkáte si, no to teda ne, mě nezajímá něčí pochybná ideologie nebo rádoby nestranné žvásty od odborníků. To je v pořádku.

Politika nás ovlivňuje, ať chceme nebo ne, úplně všechny, a proto je obrovskou výzvou se o ní bavit. Je tam napsáno „jinak“ – co přesně to znamená? To znamená přístup, který nezohledňuje hodnotové soudy.

Neříká, že je něco lepší nebo horší jenom proto, že to určitý člověk nebo většina lidí tak určila, a vůbec se nezabývá osobním vztahem člověka vůči nějakému výroku. Tento „jiný“ přístup bez hodnotových soudů je, metaforicky řečeno, ledově chladný, přesný jako švýcarské hodinky a nepředpověditelný jako Asijské počasí na měsíc dopředu. Bude vás bavit.

Cíl

Cíl Kryptozvědavce už je konkrétnější a hmatatelnější než vize:

  1. Dostat krypto do obecného povědomí (ne kryptoměny, ale krypto) – pořad nebo vysílání na státní televizi o délce třiceti minut do roku 2022
  2. Spustit program pěti vzdělávacích videokurzů po dvaceti videích o kryptu do roku 2022 a dosáhnout celkově 100 000 shlédnutí
  3. Vydat knihu Kryptokladivo v nákladu min. 5000 kusů do roku 2023 a vyprodat je do posledního kusu

Trocha historie

Kryptozvědavec původně vznikl jako webový blog jednoho studenta vysoké školy se zaměřením na ekonomiku a management, který chtěl dát ostatním lidem možnost nahlédnout do jeho kryptografické vize.

Co je to krypto?

Než se vrhneme na Jádro, tak co je to vlastně krypto? Krypto se obecně používá k označení něčeho, co souvisí s kryptoměnami (Bitcoinem a dalšími), a proto budu používat spíše šifrování.

Kryptoměny tvoří jen zlomek potenciálu technologie šifrování, takže já budu tímto pojmem označovat všechno, co souvisí s tajnými zprávami, elektronickým podpisem, blockchainem, veřejnými databázemi, autonomními stroji, decentralizovanými aplikacemi a plně elektronickými smlouvami.

Pokud některému pojmu teď nerozumíte, tak nezoufejte. Existují podstatné důvody si myslet, že krypto dokáže monstrózním způsobem upevnit lidské dohody, vynutit vlastnictví, propojit svět a zabezpečit pokročilé stroje (umělou inteligenci). Obecně řečeno, dnešní šifrování je v pojetí Kryptozvědavce informační technologie, která poprvé v dějinách lidstva skutečně zasáhne do společenské problematiky.

Ale teď už dost prozrazování, a vrhněme se na Jádro!