Soukromý svět

Kryptografie z minulých kapitol Jádra webu dává vůči lidskému jednání do svých modelů brutální předpoklady úmyslně, aby byla neprůstřelná vůči jakýmkoliv chybovým scénářům. Jedním z nich je třeba nespolehlivá komunikace, kde se může při cestě cokoliv pozměnit a vy nevíte, co vidí druhá strana. To je legendární problém dvou generálů, kteří se už přes sto let snaží pomocí poslů přes nepřátelské území dohodnout, kdy nakonec zaútočí, protože to zvládnou jedině současně a pokud se spletou, je s nimi konec (problém naprostého zveřejnění ve verzi pro děti). DLT ho elegantně řeší, i když samozřejmě má 100% spolehlivost jen limitně.

Filozoficky vzato, jsou tady nějací lidé a mezi nimi určité vzdálenosti, které nemohou kontrolovat ve smyslu ověření, jestli něco došlo tam kam mělo apod., proto je nutné předpokládat, že v prostoru mezi nimi je komunikace nedůvěryhodná. Bez DLT kryptografie by lidé zůstali omezení na určité úrovni důvěryhodnosti a násilí by mělo stále určující sílu ve společnosti.

Soukromý svět je synonymum pro svobodný svět, akorát to zní víc cool a je hned jasné, co bude svobodu razit.

V takovém světě je většina rozhodujících lidských interakcí jištěna kryptograficky a lidi propojuje vrstva multifuknkčních DLT, čímž nevkládají důvěru v žádnou autoritu, která by jí mohla zneužít. Prostor pro neurčitost a dominanci síly je minimální. Majetek i smlouvy a závazné dohody mezi lidmi jsou chytré, autonomní a plně vymahatelné. I když mi chytrý majetek rozbijí, mám naprosto nezvratné kryptografické důkazy a teoreticky nezpochybnitelné soudnictví.

A co je nejhezčí, tento svět se od toho současného liší mikroskopicky. Všichni třeba používáme mobilní aplikace. Jediné, co by se u nich změnilo, by bylo pojetí soukromí uživatele. Pro uživatele samotného by to ale neznamenalo vůbec nic než změnu software někde hluboko v aplikaci, kterého by si sotva všiml. Konkrétně kryptografické důkazy by ale samozřejmě změnily některé obory k nepoznání. Třeba zpravodajství nebo online služby. Díky modernímu šifrování po vynálezu Bitcoinu totiž není třeba svěřovat svá data do cizích rukou, ale stejně se těšit ze služeb, které je potřebují.

Pár naprosto konkrétních prvků soukromého světa si můžeme představit už dnes – optimalizace sdílenou ekonomikou, která snižuje náklady na osobní i nákladní dopravu, s kryptografií nikdy nemusela jít na úkor soukromí; strach z přepálené umělé inteligence zažehnáme větou, že s kvalitním heslem nic nehne, a tudíž nemůže nějaký Skynet z Terminátora 3 ovládnout celý svět přes internet a pod decentralizovanými penězi si většina lidí představí Bitcoin.

Lze chytrými smlouvami vymáhat pojistku, prodej, pronájem nebo půjčku? Ano. Programátoři jsou zatím schopni lépe integrovat ty dohody, které se týkají peněz, ale je pouze otázka času, až zaintegrují i tak složitou smlouvu jako záruka na zboží nebo obchodní věrnost na vymezenou dobu. Vše je propojeno s elektronickým podpisem a vše záleží na nákladech technologie, které jsou dnes ještě vysoké, jinak by to tak už dávno fungovalo.

Proč cesta ke svobodě vede zrovna přes informační a komunikační technologie? Proč to všechno vůbec souvisí s počítači? Protože zrovna ty náhodou vývoje lidské civilizace usnadňují všechny lidské procesy. Osobně si myslím, že informační technologie byly ve vývoji lidstva nevyhnutelné, protože i kdybychom místo elektřiny používali něco jiného, tak princip zůstane stejný – zpracovat pomocí stroje, tedy automaticky, určité informace. A nejmenší jednotka informace je 1 nebo 0, proto digitální technologie.

Pokud veškerou kontrolu nějakého majetku svážu se znalostí soukromého klíče, můžu ho udělat libovolně nerozluštitelným, zatímco útočníkovi bude trvat třeba i tisíce let, než heslo prolomí. Tato asymetrie funguje jako zbraň proti násilí. Je však potřeba provázat kontrolu všech kontrolovatelných částí se znalostí soukromého klíče, a to se nemusí vždy vyplatit. Útočník by také ideálně neměl znát osobu vlastníka, jinak ho může vydírat. Proto ta anonymita.

S moderní kryptografií je to historicky vůbec poprvé, co dokáže ICT technologie operovat s vlastnickými vztahy a je schopna lidi nahradit i v tak mystičnem obestřené vlastnosti jako důvěra. Vlastnictví v rukou strojů nebo přes stroje nemá obdobu. Dokonce i vaše auto se dokáže elektronicky podepsat, a pak se bavíme o autonomních strojích, mezi nimž nemusí stát člověk pro kontrolu, jelikož stroje přes kryptografické důkazy, stejně dokonalé a neproniknutelné jako elektronický podpis sám, to s děláním chyb a případně podváděním nemají snadné.

To vše jen díky dvěma věcem: 1) při autorizaci čehokoliv elektronickým podpisem v principu své heslo nikomu nesvěřuji v přímé podobě, a proto ani nemůže existovat scénář, kde mi ho někdo zneužije, 2) mám DLT, která mi umožní přednosti elektronického podpisu využít ve velkém. Moderní DLT kryptografie může sloužit k autorizování prodeje, jakéhokoliv přihlašování a přístupu, účasti na schůzce … Lze ji implementovat do jakéhokoliv myslitelného oboru.

Kryptografie je nástroj, jak aplikovat etiku svobody a porazit sílu. I když to není absolutní nástroj, protože vždy existuje možnost heslo prostě uhodnout, tak je to nástroj dokonalý a čistý.

Vrať se o kapitolu zpět nebo vyber jinou kapitolu.

Dokončil jsi Jádro, jsi plně způsobilý číst a pochopit cokoliv na Kryptozvědavci. Jdi na úvodní stránku a přečti si, co Kryptozvědavec napsal v poslední době, nebo jdi rovnou na praxeologii, kryptografii a ekonomii. Anebo buď ještě zvědavější než zvědavec a podívej se do Kryptozvědavcovy knihovny, kde píše jak poznámky z knih přečtených, tak i příspěvky o knihách vlastních!