Kryptoměny

Kryptoměna je první příklad prakticky fungujícího kryptografického systému, který se dostal mimo kontrolu vlád skrze sílu. Je trochu neobvyklé, že se budeme bavit v této kapitole Jádra webu zrovna o penězích, když se můžeme bavit o spoustě dalších ekonomických věcí – třeba o barterovém obchodu. Peníze ale jaksi vyčnívají, protože jsou naprosto klíčovým nástrojem k životodárné směně ve větším rozsahu.

Kryptoměny jsou speciálním případem DLT, protože je používají jako veřejnou účetní knihu.

Kopii takové knihy má každý nahranou u sebe na zařízení. Pokud chci zaplatit, pak někdo vygeneruje adresu peněženky a k ní příslušný klíč. Já pak napíšu transakci ze své peněženky na jeho adresu, digitálně ji podepíši a vyšlu to do sítě skrz internet. Tam číhají potvrzovači transakcí, disponující tzv. rozhodovacím aktivem (komoditou), třeba výpočetním výkonem, kteří je berou a prohání jednosměrnou funkcí tak dlouho, až uhodnou číslo v určitém rozsahu, čímž provádí důkaz práce.

Když mají hotovo, vyšlou transakce v balíčcích i s důkazem práce všem ostatním dřív, než to udělá jiný potvrzovač. Čí přírůstek se mezi účastníky rozšíří rychleji, ten je brán za autentický. Za to si mohou připsat jednu transakci pro sebe. Lidé pak systémově věří té verzi účetní knihy, která je poskládaná z nejvíce balíčků, protože ty jsou navzájem matematicky propojeny a obsahují nezvratný důkaz výpočetní práce.

Pokud by někdo chtěl podvádět a měnit podobu účetní knihy, musel by logicky vytvořit její nejdelší verzi a prvenství si udržet do doby, než je transakce považována za dokončenou. To je třeba v případě Bitcoinu šest balíčků. Na to by ale potřeboval mít víc výkonu než všichni těžaři dohromady. Ale i kdyby ho získal a podváděl by, tak jakmile se na to přijde, hodnota jeho těžce ukradené kryptoměny by klesla k nule a celé by to dělal úplně zbytečně. Navíc, čím pozdější je zásah do knihy, tím brutálnější výkon musí vynaložit, aby vše přepočítal, protože balíčky transakcí jsou navzájem propojené.

Prvních pár let po spuštění těžaři dostávají nejen poplatky za transakce, ale i úplně novou měnu, která se do oběhu uvolňuje matematicky daným zpomalujícím předpisem až k nule, takže nikdo nemůže kryptoměnu zfalšovat ani vyvolat inflaci. Co je rozhodovací aktivum je celkem jedno, protože v úplném výsledku se o správné verzi záznamů rozhoduje dle podílů v jeho držení. Je jedno, jestli jde o výpočetní výkon nebo počet švestek. S obojím lze obchodovat. Ekonomické motivace ale zabraňují zničení.

Kryptoměnový blockchain je ukázkový příklad konkrétního provedení DLT sloužící pro placení, kde se data skládají do bloků lineárně za sebe. Jsou i další DLT, nejenom blockchain. A samotná kryptoměna jsou vlastně jen čísla, ale stejně splňuje všechna kritéria peněz – je dokonale dělitelná, přenosná, vzácná ve smyslu že nelze vytvořit její libovolné množství a uchovává hodnotu, kterou lidé uznávají. Pro pochopení hodnoty kryptoměny v plném rozsahu pro vás mám připravený super článek, tak to Jádro už dočtěte a podívejte se na Blog.

Vrať se o kapitolu zpět, vyber jinou kapitolu nebo vyber další kapitolu.