Úvod

Kryptozvědavec je sice zaměřen především na kryptografii (šifrování), což je technologie, ale s lidmi souvisí mnohem více, než si dovedete představit. Proto na vás hned, na rozdíl od většiny webů s předponou -krypto, nezačnu sypat informace o Bitcoinu a o obchodování s kryptoměnami. Půjdeme z úplně jiného kraje, a k šifrování se dostaneme nakonec.

Aby člověk skutečně pochopil význam kryptografie pro lidstvo, musí horu třinácti malých kapitol Jádra webu vylézt celou. Jakmile však stanete na jejím vrcholu a rozhlédnete se, spatříte soukromý svět. Svět s minimálním násilím a maximální společenskou svobodou, kde inteligence definitivně poráží sílu. A to jen proto, že jste horu vylezli celou, jinak byste totiž viděli jen složité algoritmy, ekonomické poučky, šifrovací modely a Bitcoin, vidinu zlatokopů.

Víte, kryptografie je jako pěkná blonďatá žena – dokud jí neporozumíte a neproniknete do ní, zůstane vám odkryta jen její hezká tvář a tělo, zatímco charakter pohřbí krátkozrakost. Proto vyzívám vás, kteří jste z jakéhokoliv důvodu vstoupili na tuto stránku, pojďte poznat taje kryptografie se vším všudy a přestaňte si myslet, že šifrování je jen hezká složitost!

V této části Lidské jednání začneme filozoficky znějící otázkou, proč člověk vlastně vůbec něco dělá, proč jedná. Proč má potřebu se sebrat a jít ohnout chod událostí ku vlastnímu prospěchu. Z ní odvodíme etiku svobody, která poslouží jako odrazový můstek pro chápání šifrování v rámci lidské společnosti. Technologie je totiž neutrální a bez etických pravidel nebo dokonce silného myšlenkového hnutí, by sama o sobě nikoho nezaujala.

Kámen by zůstal kamenem, dokud by někdo neřekl, že z tohoto kamene postaví chrám Boží.

Vyber jinou kapitolu nebo vyber další kapitolu.